Популярне

За оприлюднення списків боржників — до 5 років позбавлення волі

Оприлюднення постачальниками житлово-комунальних послуг та балансоутримувачами будинків списків боржників з іменами, адресами, номерами особових рахунків та сумами заборгованості порушує законодавство у сфері захисту персональних даних та тягне за собою адміністративну та кримінальну відповідальність.

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини надходять численні скарги від громадян щодо поширення постачальниками житлово-комунальних послуг в мережі Інтернет, під’їздах будинків, переліків боржників, а саме: номерів особових рахунків, адрес (назв районів, вулиць, номерів будинків та квартир), сум заборгованості тощо.

Відповідно до статті 32 Конституції України, ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 20.01.2012 № 2-рп/2012, інформація про особисте та сімейне життя особи (персональні дані про неї) – це будь-які відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Така інформація про фізичну особу та членів її сім’ї є конфіденційною і може бути поширена тільки за їх згодою, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про захист персональних даних» обробка персональних даних, в тому числі їх поширення (розповсюдження, передача), як один із елементів такої обробки, має здійснюватися для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб’єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством.

Отже, сукупність даних про номери особових рахунків, адреси, суми заборгованості боржників в розумінні Закону України «Про захист персональних даних» є персональними даними, відтак на них поширюються загальні вимоги щодо обробки персональних даних.

Ураховуючи зазначене, розміщення у вільному доступі такої інформації є порушенням законодавства у сфері захисту персональних даних та тягне за собою адміністративну відповідальність.

https://ombudsman.gov.ua/ua/all-news/pr/personaln%D1%96-dan%D1%96.-do-uvagi-postachalnik%D1%96v-zhitlovo-komunalnix-poslug/

Під час проведення планової перевірки дотримання законодавства у сфері захисту персональних даних ПрАТ «АК «Київводоканал» було проаналізовано офіційний вебсайт ПрАТ «АК «Київводоканал» https://vodokanal.kiev.ua/, за результатами аналізу якого виявлено порушення законодавства про захист персональних даних.

Зокрема, встановлено, що станом на 09.08.2021 на офіційному вебсайті ПрАТ «АК «Київводоканал» https://vodokanal.kiev.ua/ у розділі для дому/реструктуризація боргів було оприлюднено списки боржників «Актуальний перелік боржників станом на поточний місяць» у якому зазначено: номер особового рахунку; адреса (назва вулиці, номери будинку та квартири); район у місті Києві та сума заборгованості перед ПрАТ «АК «Київводоканал».

Зазначена сукупність інформації в розумінні Закону є персональними даними та була опублікована без законних на те підстав.

Дане порушення ПрАТ «АК «Київводоканал» усунуто.

У зв’язку з порушенням вимог Закону України «Про захист персональних даних», співробітниками Департаменту у сфері захисту персональних даних Секретаріату Уповноваженого складено протокол про адміністративне правопорушення за частиною четвертою статті 188-39 Кодексу України про адміністративні правопорушення, санкція якої передбачає накладення штрафу від 5100 до 17000 грн.

27.08.2021 матеріали справ про адміністративне правопорушення направлено до Печерського районного суду міста Києва, повідомляє сайт омбудсмена.

https://ombudsman.gov.ua/ua/all-news/pr/za-porushennya-zakonodavstva-pro-zaxist-personalnix-danix/

На думку адвоката І.Лібермана, незаконне розголошення персональних даних є кримінальним правопорушенням. Не адміністративним, а саме кримінальним. Ті, хто це робить, можуть бути покарані за статтею 182 КК України. Мешканцям необхідно звернутися в поліцію, приклавши фотографії цих списків.

Покарання за «незаконне збирання, зберігання, використання або поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди або поширення цієї інформації у публічному виступі, творі, в засобах масової інформації» передбачено у вигляді штрафу до 17 000 грн, або виправними роботами на строк до двох років , або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.

Окрім того, адвокат вважає, що має місце порушення закону ще за однією статтею — 355 КК України: це примус до цивільно-правових зобов’язань, тобто мешканців, які, нібито, щось винні, що ще не доведено, вимагають сплатити якісь гроші. За цією статтею покарання більш суворе — позбавлення волі до п’яти років.

https://3m2.ua/ru/news-ru/osmd-obnarodovalo-spiski-dolzhnikov-i-teper-mozhet-predstat-pered-sudom/