Популярне

Мільйони українців не реалізували своє право на землю. Винуватих немає

Ще до відкриття ринку землі в Україні фізичні й юридичні особи акумулювали наділи. Завдяки ринку такі правочини стали прозорими. Про це під час пресконференції заявив перший заступник голови Держгеокадастру Анатолій Мірошниченко.

«Станом на 30 червня, в Україні було понад 1100 фізичних та понад 100 юридичних осіб, які мали у власності більше 100 га земель сільськогосподарського призначення», – зауважив Анатолій Мірошниченко.

Він переконаний, що землі акумулювалися до відкриття ринку набагато легше, ніж зараз, бо було значно менше запобіжників таким діям. Адже тепер можна на сайті Держгеокадастру побачити всі дані щодо конкретної земельної ділянки.

Згідно із даними моніторингу земельних відносин щодо площі сільськогосподарських земель, набутих у власність одним суб’єктом, станом на 11 жовтня 2962 фізособи та 331 юрособа мають у власності понад 100 га землі.

Зокрема, абсолютним лідером за кількістю акумульованої землі серед фізосіб є людина, яка володіє однією ділянкою в 9470,9156 га. Для порівняння, лідер серед юросіб володіє 2616 ділянками загальною площею в 5153,3788 га.

Натомість п. Мірошниченко не згадав, що 25 жовтня 2001 року Верховною Радою був ухвалений Земельний кодекс – основний нормативно-правовий акт земельного законодавства України. І цим Кодексом закріплено право кожного українця на безоплатну приватизацію землі, а статтею 121 визначено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам:

– для ведення фермерського господарства – в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;

– для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара;

–  для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;

– для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара;

– для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара;

– для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара.

Втім гаранти конституційних прав громадян, починаючи з Кучми і закінчуючи Зеленським, не спромоглися забезпечити право кожного українця бодай на клаптик землі. Натомість забезпечили одному окремо взятому майже 10 тисяч гектарів, а ще сотні – понад 100 га.

Стаття 24 Конституції України  стверджує, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Що не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Гарант Зеленський пішов далі своїх колег.За його правління (з його подачі?) все частіше лунають заклики скасувати безоплатну приватизацію землі – як джерело корупції.

Пропозиція дійсно слушна. Бо приватизовувати більше нічого. Як джерело корупції безоплатна приватизація свою місію виконувала 20 років і виконала її вщент: збагатила купку латифундистів і залишила абсолютну більшість українців безземельними. На очах у гарантів.