Популярне

Як органи опіки позбавлятимуть громадян спадщини: підводні камені закону

Громадяни, які не хочуть або не можуть доглядати своїх літніх батьків і вдаються до послуг державних інтернатів для людей похилого віку, будуть зобов’язані компенсувати всі витрати таких установ. В іншому разі вони втратять право на спадщину. Це офіційний спойлер відповідного законопроєкту, що вже був схвалений Кабінетом міністрів і про що стало відомо під час онлайн-трансляції урядового засідання в YouTube 22 вересня. Документ розробили в Міністерстві соціальної політики з метою начебто впровадження механізму захисту майнових прав людей похилого віку. Що ж приховується в його надрах?

Автори документа вказують: наразі нерідко трапляються випадки, коли повнолітні діти ігнорують законні обов’язки з утримання батьків і догляду за ними в періоди часткової або повної втрати дієздатності (важка хвороба, інвалідність, немічність). В результаті люди похилого віку опиняються в інтернатах, пансіонатах або інших соціальних установах, де утримуються за державний рахунок.

У зв’язку з цим законопроєктом пропонується:

– зобов’язати повнолітніх дітей оплатити всі витрати соціальних служб на утримання їхніх літніх батьків, якщо самостійно вони цього робити не можуть або не хочуть;

– надати право спеціалізованим установам із догляду та місцевій владі вимагати відшкодування витрат у судовому порядку, якщо особа відмовляється це робити добровільно;

– заборонити громадянам, на яких оформлена опіка щодо їхніх батьків, вступати в права спадщини, поки вони не розрахуються в повному обсязі зі спеціалізованими установами.

Також посилюються вимоги до законних опікунів, які уклали договір довічного утримання та претендують на спадщину підопічного. Зокрема:

– на таких осіб також накладаються зобов’язання з компенсації витрат соціальних служб, у разі невиконання яких опікунів позбавлять права на спадщину підопічного;

– зобов’яжуть матеріально забезпечувати підопічних фіксованою щомісячною сумою, яка не повинна бути не меншою від двох розмірів прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (3708 грн.). Зараз розмір грошового забезпечення визначається виключно за домовленістю сторін;

– опікуни зобов’язані будуть і утримувати підопічного, і доглядати його у разі необхідності. Зараз можна вибрати або догляд, або утримання, або ж за бажанням – і те, і інше;

– державні та приватні установи з догляду за людьми похилого віку, а також місцеві органи влади отримають право бути стороною в договорі довічного утримання та догляду і, відповідно, матимуть право успадкувати майно підопічного.

Насторожує у цьому законопроєкті суттєве розширення повноважень органів опіки та піклування, за яким приховуються механізми позбавлення законних спадкоємців їхнього права на спадщину і відкриваються нові можливості для чиновників для привласнення майна громадян. Без їхнього дозволу опікун не зможе здати квартиру підопічного в оренду. Те саме стосуватиметься і дітей, на яких оформлена опіка щодо їхніх батьків. Зараз таке обмеження діє тільки щодо продажу або обміну житла.

Крім цього, органи опіки зможуть заблокувати будь-яку угоду щодо майна особи, яка перебуває під опікою. Заборону накладуть в разі, якщо під час перевірки з’ясується, що між опікуном і підопічним не досягнуто згоди щодо відчуження або оренди майна, або ж органу опіки здасться, що запланована операція з майном суперечить інтересам підопічного.

Тобто права на спадщину можна позбутись на підставі суб’єктивного враження столоначальника щодо стосунків між опікуном та його підопічним. Що в умовах тотальної корупції цілком реально і даним законопроектом закріплено.

Джерело