Популярне

Митрополит Епіфаній: Роль рідної мови в збереженні ідентичності та спілкуванні з Богом

Митрополит Епіфаній висловлює важливість рідної мови як невід’ємної частини національної ідентичності. В історичному контексті відзначається Міжнародний день рідної мови та наголошується на зусиллях позбавлення українців їхньої мови. За допомогою біблійних витоків та прикладу апостолів, він підкреслює важливість розуміння та використання рідної мови в молитві, наголошуючи, що це є ключем до спілкування з Богом.

Значення української мови в Українській Церкві та обраних вірянами мов для молитви

21 лютого відзначається Міжнародний день рідної мови. Кожна нація має свою рідну мову, це її невід’ємна частина буття, її серце, її ключова ознака. Коли зникає мова – зникає унікальність ідентичності, втрачається самобутність. Вимерла мова в устах народу – вимер і народ як нація. Ось чому росія завжди так прагнула заборонити, принизити, знищити мову українську – щоб не було українського народу, його історії, традицій, цінностей, а його місце зайняв би народ чи то російський, чи то радянський…

Господь наш Ісус Христос після Свого воскресіння дав учням-апостолам заповідь: «Отже, йдіть, навчайте всі народи, хрестячи їх в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, навчаючи їх зберігати все, що Я заповів вам» (Мф. 28: 19 – 20). Але як можна навчити «всі народи», не знаючи їхніх мов? Лише рідна, зрозуміла людям мова в Церкві – найкраще придатна для правдивого виконання заповіді Христової.

У п’ятдесятий день після воскресіння Христового, коли Святий Дух зійшов на апостолів, то вони «почали говорити іншими мовами, як Дух давав їм провіщати» (Діян. 2: 4), і «кожний чув, що вони говорять його мовою» (Діян. 2: 6), кожний чув свою рідну мову, в якій народився (Діян. 2:8). Усі присутні тоді чули, що вони говорять їхніми мовами про великі справи Божі (Діян. 2: 11). Цим ще раз підкреслюється важливість рідної мови в Церкві. Всі інші спроби звеличити одну мову над іншою, зневажити іншу тощо, йдуть або від незнання Євангелія і нерозуміння настанов Божих, або від свідомого лукавства.

Тому в Українській Церкві молитва і слово Боже звучать українською мовою, аби долинати до кожного серця! А також і тими мовами, які зрозумілі та рідні нашим вірним – грузинською, румунською, грецькою, тощо. Мовами, які не накинуті примусово, а які самі вірні обрали, щоби спілкуватися з Господом у молитві. Саме тоді, коли мова молитви є зрозумілою, і сама наша молитва є живою, сердечною, сповненою змістом і почуттями. Саме тоді в молитві єднаються дух і розум – а такою є правдива молитва. І тоді Церква не буде чужою і незрозумілою, далекою для вірян. Тоді вона буде їм за духом не суворою мачухою, а рідною доброю матір’ю.

Нехай живе і благодіє рідна мова в рідній Церкві!

Джерело: Митрополит Епіфаній