Популярне

НАЗК: кожна третя декларація – недостовірна

«Минулого року НАЗК завершило повну перевірку 1026 декларацій та виявило недостовірні відомості у кожній третій декларації на загальну суму понад 1,2 млрд. гривень. Зокрема, виявлено порушення у деклараціях двох міністрів, шести суддів вищих судів, 35 народних депутатів. Проте найважливішим є те, що ми суттєво змінили підхід до перевірки декларацій, впровадили новації, які у найближчій перспективі не дозволять потрапляти корупціонерам на державні посади», – зазначає заступник Голови НАЗК Роман Сухоставець.

Минулого року у рамках напряму НАЗК зробило три важливі зміни для побудови доброчесної держави:

Впроваджено нові швидкі перевірки декларацій. Під час такої процедури усі 800 тисяч декларацій, поданих до Реєстру, перевіряють ІТ-інструменти – працівники Агентства мають лише додатково перевірити дані, які відрізняються від достовірних у розмірі, що передбачає адміністративне або кримінальне правопорушення. Така перевірка триває всього 35 днів, а не 120, як при повній перевірці декларації.

Деякі посадовці навмисне не зазначали інформацію про свої статки у деклараціях, вважаючи, що до них «не дійде черга НАЗК». Проте ІТ-інструменти швидко виявляють подібні порушення, а невелика тривалість перевірки дозволяє оперативно передавати інформацію про ознаки порушення до правоохоронних органів або суду.

Такий підхід вже довів свою ефективність. У 80% декларацій, які пройшли швидку перевірку, виявлено ознаки кримінального або адміністративного порушення. Загальна сума недостовірних відомостей – 127,7 млн гривень.

Громадяни, які приховують свої статки, вже не можуть потрапити на державні посади. Так, НАЗК змінило підхід до проведення спеціальної перевірки перед призначенням на посади керівників в органах влади та місцевого самоврядування, прокурорів, слідчих та суддів. Під час спецперевірки НАЗК порівнює, які статки задекларувала особа, і які її доходи за останні роки за даними податкової. Якщо статки не відповідають офіційним доходам – НАЗК фіксує ознаки ознаки неправдивого декларування, що є підставою для відмови у призначенні кандидата на державну посаду. Всього за 2021 рік НАЗК обробило понад 16,6 тис. запитів на проведення спеціальної перевірки.

Така практика допоможе запобігти тому, аби недоброчесні люди потрапляли на державні посади.

Матеріали, зібрані під час моніторингу способу життя народного депутата, стали основою для справи щодо цивільної конфіскації незаконно набутих активів. Мова йде про справу щодо начебто доходу народного депутата від передання в оренду об’єкту нерухомості (жомової ями). Так, після конституційної кризи, поки Агентство відновлювало свою роботу, НАЗК передало до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) матеріали щодо народного депутата. 20 травня САП подала позов про цивільну конфіскацію до Вищого антикорупційного суду (ВАКС). 13 серпня 2021 року ВАКС конфіскував у народного депутат понад 1,2 млн грн доходу від жомової ями, а 27 жовтня Апеляційна палата ВАКС підтвердила рішення першої інстанції.

Нагадуємо, що детально ознайомитися з результатами роботи НАЗК можна у розділі «Моніторинг діяльності НАЗК».