Популярне

Облгазам Фірташа не погасили борги по «температурних коефіцієнтах» – їх законність сумнівна

– У нас дві новини від НКРЕКП по газових боргах, – повідомляє Ліга антитрасту на своїй сторінці у ФБ. – Хороша новина: Закон № 1639-IX повноцінно поки не працює. По прийнятому торік закону держава збиралась пробачити приватним облгазам та газзбутам заборгованість перед «Нафтогазом», «Укртрансгазом» та «Оператором ГТС». За оцінками ЗМІ, йшлось про заборгованість на понад 100 мільярдів грн.

Для отримання прощення облгази мають бути включеними НКРЕКП в Реєстр підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб’єктів ринку природного газу. І ось НКРЕКП повідомило, що за три місяці після прийняття закону до Нацкомісії звернулося тільки 9 фірташівських облгазів («Вінницягаз», «Волиньгаз», «Дніпрогаз», «Дніпропетровськгаз», «Запоріжгаз», «Криворіжгаз», «Львівгаз», «Миколаївгаз», «Луганськгаз»). Але регулятор відмовив їм у включенні в Реєстр, бо вони не надали більшість документів. Зокрема:

– довідку про обсяги та структуру заборгованості станом на 31.12.2020 та за останній звітний період;

– акти звіряння взаєморозрахунків між суб’єктами ринку природного газу (підтверджує наявність/відсутність заборгованості);

– затверджений НКРЕКП обсяг різниці між фактичною обґрунтованою вартістю послуг з розподілу газу, яка подається облгазами до НКРЕКП, та тарифами на розподіл газу, затвердженими НКРЕКП (подали цей обсяг без погодження з НКРЕКП).

Тобто процедура по списанню заборгованості неактивна. А отже, фірташівцям поки не заплатять за рахунок платників податків по боргамх, до законності яких є багато питань.

Погана новина: НКРЕКП підтвердило, що споживачам, які сумлінно сплачували газзбутам за додатково нараховані обсяги газу (по так званим «температурним коефіцієнтам»), з бюджету витрати ніхто не компенсує.

І за таке неоднозначне регулювання ще шість років тому проголосували ті ж члени НКРЕКП, що голосували і за формулу «Роттердам+»: Вовк Д.В., Голляк Ю.Б., Євдокімов В.А., Машляківський Р.Л., Циганенко Б.В.

«Ліга Антитрасту» наразі опрацьовує можливі правові варіанти, які дозволять споживачам претендувати на компенсацію за сплачені «температурні коефіцієнти».