У той час, як українці потерпають від обстрілів і високих тарифів, АТ «ДТЕК Одеські електромережі» виплачує акціонерам майже мільярд, тоді як звітність решти компаній прихована. Окрім того, що компанія ДТЕК під час війни отримує шалені прибутки, то ще користується і підтримкою Заходу, але при цьому прозорість — під питанням.
Мільярд на дивіденди – під час блекауту: що не так із прибутками ДТЕК
Попри війну, розбиту енергосистему та нескінченні звернення української влади до міжнародних партнерів із проханням фінансової допомоги, приватний енергетичний гігант ДТЕК, що належить Рінату Ахметову, продовжує демонструвати вражаючі прибутки. Нещодавно низка ЗМІ повідомила про наміри компанії виплатити майже мільярд гривень дивідендів акціонерам. Новина викликала хвилю обурення, однак згодом з’ясувалося, що мова йде лише про один зі структурних підрозділів компанії — АТ «ДТЕК Одеські електромережі».

Згідно з оприлюдненою інформацією, цей підрозділ за 2023 рік отримав прибуток у 1 278 356 000 гривень. Із цієї суми 961 422 984,80 гривень планується виплатити акціонерам у вигляді дивідендів. І це — в Одеській області, де через обстріли російськими дронами та ракетами електропостачання часто відсутнє тижнями.
Непорозуміння виникло через те, що деякі журналісти сприйняли цей звіт як звітність усієї групи ДТЕК. Однак АТ «ДТЕК Одеські електромережі» — лише частина масштабної бізнес-імперії. Інформація про прибутки решти підрозділів ДТЕК, як і фінансова звітність всієї групи компаній, наразі закрита від публічного доступу.
З відкритих джерел відомо, що за 2020 рік валовий прибуток ДТЕК становив 23,9 мільярда гривень. У податковій звітності водночас фігурує зовсім інша цифра: компанія начебто зазнала збитків у розмірі 178,5 мільйона гривень. Такий дисбаланс між внутрішньою і податковою документацією викликає логічне запитання — кому ж вірити?
Так само незрозуміло, як за 2024 рік, коли на енергетику України надійшло понад мільярд євро міжнародної допомоги, сам власник ДТЕК зміг збільшити свій статок із чотирьох до шести мільярдів доларів. Із них частка, пов’язана з ДТЕК, оцінюється у понад півтора мільярда доларів.
На цьому тлі заявлена компанією цифра — 720 мільйонів гривень на ремонт пошкоджених ТЕС у січні-лютому 2025 року — виглядає значною. Але вона блідне у порівнянні з майже мільярдом гривень, які ДТЕК збирається виплатити у вигляді дивідендів.
Варто пам’ятати: ДТЕК — компанія, зареєстрована в Нідерландах, з філіями у 24 країнах. І хоча українські працівники щодня ризикують життям, підтримуючи енергетичну інфраструктуру, плутанина з прозорістю прибутків і розподілом коштів змушує ставити дедалі більше питань.
Особливо — коли мова йде про чергове підвищення тарифів на електроенергію для українців, які й без того ледве зводять кінці з кінцями.

