Популярне

Росія готує вбивства росіян у Європі, щоб звинуватити українські спецслужби

Розповідає колишній оперативник російського ГРУ Олександр Ковальов

З початком повномасштабної війни Росії проти України тріщина ворожнечі пройшла як між народами, а й у середині сімей. Часто росіяни українського походження не вірили своїм родичам, котрі намагалися розповісти правду прямо з-під російських бомб. Сила пропаганди велика. Багато хто з російських військовослужбовців найвищого рівня родом з України, де досі живуть їхні батьки. Наприклад, командувач 6-ї російської армії, яка бомбила Харків генерал Олег Маковецький родом із Чугуєва Харківської області.

Але є й зворотні приклади, коли росіяни родом з України хочуть перейти на бік землі своїх предків.

Українськські Новини поговорили з Олександром Ковальовим, колишнім оперативним співробітником ГРУ МО РФ. Він народився в Україні, і його батьки та родичі й досі живуть у нашій країні. Ковальов ще в лавах ГРУ співпрацював з опозицією – партією “Парнас” та Борисом Нємцовим. Але невдовзі після агресії Росії на Донбасі залишив Росію. Ми розпитали причини, чому він вирішив просити українське громадянство, про настрої в російській армії, чому в Росії так бояться Володимира Путіна і про те, що потрібно зробити для української перемоги у війні.

– Чи правда, що ви хочете прийняти українське громадянство? Чому?

– По-перше, хочу вибачитися за те, що говорю російською, а не рідною українською мовою. Я родом з України, мої батьки з України, моє коріння з України. Але все життя я прожив у Росії, служив.

Мені хочеться вивчити українську мову, хочеться говорити рідною мовою, хочу прийняти українське громадянство. Давно хотів це зробити.

Кожна людина має розуміння точки неповернення. Вона сталася, вже давно відбулася, війна лише підштовхнула все. Ця несправедливість, вбивства людей. Це не просто війна, це вбивство мирних мешканців.

– Чи це рішення у вас виникло після початку війни? Чи були такі думки раніше, і що ви для цього зробили?

– Це раніше виникло. Коли служиш і розумієш, яке свавілля відбувається всередині системи. Зовні всі показують одне. А що відбувається всередині системи, знають тільки ті, хто там працює. Я знаю, наскільки прогнила система в Росії. Це рішення вже давно назрівало. Війна просто підштовхнула мене до зміни громадянства. Я не хочу бути росіянином. Хоч я за паспортом і росіянин, але не хочу ним бути.

– Чи ви вже подали документи на українське громадянство?

– Так, процес уже триває. У зв’язку з тим, що у мене українське коріння, і я народжений в Україні, це процес лише перевірки.

– Розкажіть про себе. Хто ви? Коли ви пішли із ГРУ?

– Я не просто пішов, а втік звідти. Втік, бо змушували робити те, що суперечить конституції, що суперечить честі офіцера. Там віддаються накази вбити людей, просто вбити. Як це було у Донецьку у 2013 році, якщо ви пам’ятаєте. Я так не можу та не хочу.

Це не війна, це вбивства. Наразі йдуть просто вбивства. Росія не воює, а просто вбиває мирних жителів, ґвалтує жінок та дітей. Це не війна, а свавілля.

– Коли ви вирішили втекти із Росії?

– Ще до того, як загинув Борис Нємцов.

– Але вже після початку війни на Донбасі?

– Цілком вірно, після початку війни на Донбасі.

– Борис Нємцов, ви з ним працювали? Наскільки тісні були ваші стосунки?

– Тісні були стосунки. Він отримував інформацію, яку я йому давав щодо Донбасу. Ймовірно, з приводу того ж таки Донбасу його і вбили. То були довгострокові плани Кремля, ще з того часу готувалося вторгнення в Україну.

Все це набагато складніше, ніж можете собі подумати. Насправді їх мета – не тільки Україна, а вся Європа. Я про це говорив розвідкам інших країн. Але вони мене не чули. І це почалося. А я говорив про це ще 2017 року.

– За вашими даними, коли Путін вирішив розпочати таку війну, як розпочав у 2022 році?

– А він давно задумав. Тільки метою була не Україна. Мета – Європа.

– Що саме він хоче робити із Європою?

– Мені важко сказати, що саме він хоче зробити.

– Завоювати зброєю, підпорядкувати економічно, розбити союз із США?

– Вже понад 15 років триває дестабілізація армії Європи. Повна дестабілізація. На даний момент все це видно. Навіть, якщо подивитися на армії, то видно, які армії були раніше, і які вони стали зараз. Нині майже нічого не залишилося. Німеччина дістає з консервації свою техніку, бо немає можливості купити нову. Це все і є та дестабілізація армії Європи.

– Якщо Путін так довго готував цю війну, як мінімум, кілька років, чому тоді сталося те, що сталося і його плани в Україні  не вдалося реалізувати?

– А тому, що не всі згодні з Путіним. Він настільки залякав людей, що вони бояться за себе, за сім’ї. І погоджуються не тому, що він має рацію, а тому, що бояться. Це диктатура. Він підім’яв усіх під себе. Має армію чеченців, яку він купив за 300 млрд. на рік. Чеченці – це найманці.

– Причина в тому, що не хочуть воювати чи російська армія не готова до війни та розкрадена?

– Російська армія не хоче воювати. Їй не потрібна ця війна. Вони це роблять, бо їх змушують це робити. Якщо вони цього не зроблять, то постраждають їхні сім’ї. Це страх перед тим, що можливо, перед тим, що посадять.

Нині чеченські війська виступають як загороджувальні загони. Хлопчиків молодих відправляють у бій, а ззаду чеченці стоять. Якщо хлопчики тікають назад, то чеченці їх розстрілюють.

Я не розумію цей момент – чеченці різали наших у Чечні, російських солдатів, відрізали голови. Нині ж вони друзі Росії. Як таке може бути? Я не розумію. Це все забуте?

– Якщо така ситуація, такі настрої у військах, що з цього приводу думає найвище керівництво армії? Чи воно теж залякане? Чому Путіну дають змогу це робити? Наскільки можливий варіант того, що армія вийде з покори?

– Я не думаю, що це буде переворот, тому що вони бояться його, бояться армії Кадирова. Перевороту, як такого не буде, можлива смерть від серцевої недостатності. Тієї Росії, яка була – вже немає й не буде.  Він перекреслив усю історію Росії однією своєю поведінкою. Начебто в людини комплекс неповноцінності і хоче показати, хто він такий. Але війна нічого не покаже. Він як був неповноцінним, таким і залишається.

– Зараз на Заході багато хто говорить про те, що Путін хворий, йому залишилося небагато часу? На вашу інформацію, наскільки це правда?

– Правда, його підтримують медично. Його й раніше підтримували лікарі регулярно, і зараз підтримують. У нього не все гаразд зі здоров’ям. Наскільки довго вдасться його протримати – ніхто цього не знає.

– Ви сказали, що хочете прийняти українське громадянство та перейти на бік України. Напевно, багато серед російської армії та спецслужб людей з українським корінням і родичами, як вважаєте багато хто наслідуватиме ваш приклад?

– Так, багато хто хоче. Їм просто потрібний зараз поштовх. Потрібно зробити так, як думаєш. Це офіцерська честь, вони давали присягу захищати людей, а не вбивати. Це треба припинити. Чим більше перейде солдатів та офіцерів на бік України, тим швидше все це закінчиться. Росія вже вичерпалася, її вже немає.

– Вам можуть дорікнути, що ви давали присягу Росії, і тепер працюватимете проти неї. Яку ви дасте відповідь таким докорам?

– Я давав присягу захищати людей, а не вбивати. А те, що зараз відбувається – це свавілля. Я не давав присягу беззаконню. Я не вважаю, що це зрада батьківщини. Це показник того, хто ти є насправді.

– Як ви хочете допомагати Україні?

– Я хочу допомагати Україні. Якщо буде потрібно, то я готовий воювати. Хочу допомогти Україні вийти із цієї ситуації.

– Чи маєте ви в своєму розпорядженні інформацію, яка може бути особливо цінна, скажімо так – компромат на російських розвідників або їх мережу в Європі?

– Інформація є. Так, я готовий її передати не лише Україні, а й Європейському парламенту.

– Ми говорили про те, чому Путіну не вдається перемогти. Як гадаєте, Україна зможе перемогти? І що їй для цього потрібно? Чи зможе Україна повернути Донбас та Крим?

– Все це реально. Весь світ просто спостерігає. Це не правильно. Усім треба взятися і допомагати Україні за один раз усе зробити. Потрібно повернути не лише Крим та Донбас, але треба й Брянщину повернути назад Україні. Головне зараз усім разом об’єднатися із Україною. Чому так усі бояться Путіна? Коли весь світ буде разом проти Путіна. Я не розумію цього.

– Бояться, швидше за все, через ядерну зброю. Наскільки реально, що Путін може її застосувати? Чи це страшилки для залякування Заходу?

– Це страшилки. Страшилки, щоб налякати Європу, щоб та не втручалася у конфлікт. Він не застосовуватиме ядерної зброї. Фізично може це зробити, але побоїться. У нього також є страхи у житті.

– Ви казали, що перемога України є реальною. Як може бути досягнута  перемога? Військовим шляхом чи зміною режиму в Росії, коли треба буде вистояти та дочекатися смерті Путіна?

– Це буде дороге очікування (очікування смерті Путіна, – ред.). Воно може коштувати сотні тисяч життів. Це буде дуже дорого для України. Потрібно взяти та об’єднатися всім країнам, зайти в Україну, допомогти Україні видавити російські війська.

– Ви маєте на увазі допомогу зброєю чи безпосередню участь у війні?

– Участь у війні. Не лише зброєю, а й людьми.

– Хто може переконати світ ухвалити таке рішення?

– Їм треба просто приїхати до України та побачити, що тут відбувається. Після цього вони самі ухвалять це рішення.

– Чи є у вас дані, хто стоїть за вбивством Нємцова? Це безпосередньо Путін, чи якась група усередині влади?

– Це Путін руками Кадирова.

– Сам Путін був поінформований про плани вбивства та його реалізацію?

Так. Після того, як Борис Нємцов отримав інформацію про те, що відбувається в Україні і хотів публічно заявити про це, буквально за кілька днів до цієї заяви його вбили.

– Чи ви хвилюєтесь за свою безпеку?

– Я не боюся, я вже достатньо прожив. Якщо я зможу цим допомогти, то для мене все буде недаремно. Втрачати вже нічого.

– Український Генштаб заявляє, що реальні втрати армії РФ вже близько 30 тисяч людей. Росіяни говорять про значно менші втрати. ЧИ правдиві українські дані?

– Цифри можуть бути ще більшими. Здебільшого гинуть росіяни із глибинок. Якби надсилали в Україну людейз великих міст, з Петербурга чи Москви, то в цих містах були б труни-труни-труни. А так все розкидано великою територією Росії.

– Це цілеспрямована політика, щоби в Україну не відправляти солдатів з великих міст?

– У Москві багато живе людей і багато молодих, готових піти в армію. Їх не відправляють тому, що люди будуть мати паніку, буде багато трун і всі побачать реальну цифру. Мама це мама. Боїться цього Путін.

– Якщо дивитися на ситуацію з України, дивитися на те, як показують українські медіа російських полонених, то складається враження, що вона дуже погано обмундировані. Складається враження, що матеріальне забезпечення на низькому рівні і стан техніки є плачевним. Наскільки це правда? І якщо так, то чому це так, крадуть чи інші причини?

– Скажімо так – вони заощаджують на обмундируванні. Навіщо давати обмундирування, якщо це одноразовий солдат. Гарматне м’ясо.

– Наскільки багато в Україні агентури ГРУ, ФСБ і чи вдалося українським спецслужбам знешкодити якусь частину?

– Так, удалося вже знешкодити якусь частину. Скрізь у світі, у Європі, в Америці багато російської агентури, багато так званих “сплячих груп”. Вже найближчим часом будуть великі провокації російських спецслужб по Європі, щоб дискредитувати українців.

– Які провокації готуються?

– Вбиватимуть росіян і спихатимуть все на українські спецслужби.

– Після спроби вбивства Скрипаля, спроби отруєння Навального, чи будуть вони ще намагатися використовувати отруйні речовини?

– Вони їх використали та будуть використовувати. Ведуться нові розробки нових отрут, подробиці не скажу, я далекий від цього процесу. Але це завжди буде, не виключаю і масового використання таких речовин. Вони нічого не бояться.

– Чи кажуть, що всередині російських спецслужб є конкуренція відомств? ГРУ, ФСБ, Кадиров?

– Конкуренція є, є недомовки, взаємна агресія. Якщо збити систему зсередини якимось чином, то більшість людей прийме бік України.

– Більшість людей  де?

– У російській армії, якщо розламати її зсередини.

– Хто зараз найбільше впливає на Путіна?

– Ніхто, він сам по собі.

– Тобто оточення не знає, яке він прийме рішення і просто на нього чекають мало не зі страхом?

– Все вірно. Путін довкола себе зробив таку стіну, такі заходи безпеки, що її дуже складно пробити.

– Звідси й шестиметрові столи?

– Мабуть так. І скло, яке ми не бачимо, між ним та співрозмовниками.

– І як же пробити цю стіну?

– Потрібна військова поразка Росії. Не можна чекати, поки Путін піде чи помер. Чи можна чекати роки, а скільки за цей час погоне мирних жителів, скільки тисяч?