Популярне

Тільки для олігархів: АМКУ надає преференції Ахметову, Жеваго, Фірташу…

Антимонопольний комітет відмовляється примусити «Укрзалізницю» прибрати «пільгові» тарифи для Ахметова, Жеваго, Фірташа та інших «особливих» бізнесменів. «Ми готові оскаржити відмову до суду. Але потребуємо знов у цьому вашої допомоги – грошима на судовий збір. Потрібно зібрати 4 962 гривень», – пише у ФБ Ліга антитрасту.

Сьогодні національний залізничний перевізник потребує мільярдних інвестицій в оновлення рухомого складу та інфраструктури. Додаткові надходження галузь отримує, зокрема, від індексації тарифів на вантажні перевезення. Але не від усіх. Бізнеси Р. Ахметова, К. Жеваго та Д. Фірташа досі мають можливість перевозити залізницею вантажі дешевше від всіх інших, та іноді навіть дешевше від собівартості перевезень.

Вартість перевезення вантажів залізничним транспортом «Укрзалізниця» розраховує за збірником тарифів, затвердженим Мінінфраструктури.

Крім того, залежно від категорії вантажу при розрахунку додатково застосовуються спеціальні коригуючі коефіцієнти, які можуть як зменшувати, так і збільшувати попередньо визначену ціну.

Такі коефіцієнти не застосовує жодна залізниця в Євросоюзі. Але у нас вони є і вигідні лише деяким виробникам. Тим, чиї товари є основними серед вантажоперевезень «Укрзалізниці». Вугілля, залізна та марганцева руда, мінерально-будівельні вантажі — ці вантажі підпадають під категорію «привілейованих», їх тарифікували значно дешевше від собівартості перевезень. А отже, Р. Ахметов, К. Жеваго та Д. Фірташ отримують «знижку» на перевезення своєї продукції.

А «Укрзалізниця» у результаті недоотримує мільярди гривень щорічно. Та бідкається про відсутність грошей на ремонт колії та закупівлю хороших вагонів для пасажирів.

Таке субсидування бізнесу державним коштом кваліфікується як «державна допомога» та Антимонопольний комітет повинен змусити залізницю припинити таку особливу підтримку для обраних.

«Ліга антитрасту» наприкінці 2021 року звернулася до Антимонопольного комітету з цього приводу та надала детальну інформацію, чому така державна підтримка бізнесу може бути не законною. Але Комітет вирішив не звертати уваги на те, що у держави відбирають десятки мільярдів гривень, і у відповідь надіслав нам формальну відмову без будь-якого обґрунтування свого рішення. Комітет сформулював це так: «за результатами перевірки не виявлено неналежності повідомлених заходів підтримки до незаконної державної допомоги».

Тож мотиви відмови АМКУ – не зрозумілі. І аби змусити відомство «встати зі стільця», пропонуємо разом оскаржити відмову Комітету до суду та зобов’язати його таки розглянути заяву.