Популярне

Україна – Великобританія: заробітки різні, плата за комуналку однакова

Олігархи грабують українців за узаконеними схемами

Громадяни України та Великобританії витрачають приблизно однакову суму грошей на оплату комунальних послуг. Місячна плата за комуналку у мешканців Туманного Альбіону у перерахунку на наші гроші становить у середньому 3 тисячі гривень. Приблизно стільки ж платять у середньому за комуналку і українці. Про це розповіла в ефірі одного із телеканалів народний депутат Тетяна Вострикова. За її словами, в Україні за минулий рік тарифи на комуналку зросли майже на чверть. При цьому величина субсидій стала меншою, а кількість субсидіантів скоротилася на 400 тисяч.

Не дивно, що багатьом українцям уже реально нема чим платити за комунальні послуги. Так, за листопад минулого року нашим громадянам нарахували 23,2 млрд. гривень комунальних платежів, а сплачено було лише 16,2 млрд. Особливо жорстко вдарили по споживачах тарифи на тепло та газ. За тепло у листопаді заплатили лише одну третину від нарахованого, а за газ — менше двох третин.

При цьому у листопаді середня зарплата по Україні становила 14,3 тисяч гривень. У той же час, у Британії середня місячна зарплата в 2021 році дорівнювала 2480 фунтів стерлінгів. У гривнях це буде (за курсом НБУ): 2480 х 38,08 = 94 тис. 438,4 гривні.

Таким чином, за середньої зарплати у 14,3 тисячі гривень та 94,4 тисячі гривень (у 6,6 більшої) українці та британці платять однакову комуналку.

Водночас держава через лобістські закони та корупційні рішення судів фінансує олігархів.

За гігантською шахрайською схемою облгази тричі стягнули з побутових споживачів оплату за природній газ.

Велика Палата Верховного Суду визнала правомірною практику облгазів з нарахування «температурних коефіцієнтів».

«Це означає, що до листопада 2020 року облгазами температурні коефіцієнти нараховувалися законно. Всім, хто їх сплатив, гроші не повернуть. А з тих, хто не сплатив, — мають право стягувати. Штраф, який АМКУ наклав на облгази в грудні 2019 року в розмірі 278 млн грн спіткає «лиха доля» судового скасування», — пояснила у Facebook співзасновниця Ліги антитрасту Агія Загребельська.

Нагадаємо, «температурна епопея» тривала з осені 2018 року. Облгази вважають, що побутовим споживачам необхідно було донараховувати додаткові об’єми газу, понад ті, які визначені за показаннями лічильника газу. Однак проти такої практики виступили як споживачі, так і регулятор. Бо втрати від стискання газу вже закладені в тариф на розподіл газу. Тож побутові споживачі мали б сплачувати суто по лічильнику. За цей час побутові споживачі (зокрема з Волині, Сумщини та Київщини) неодноразово успішно оскаржували практику виставлення додаткових коефіцієнтів у судах першої інстанції. Проте облгази оскаржували ці рішення вже в судах вищої інстанції.

Влітку 2020 року за справу взявся Верховний Суд. Але засідання суду з цього питання регулярно переносили. Розв’язати проблему «температурних коефіцієнтів» намагався й регулятор — НКРЕКП. Проте не вдалося. Його постанови про заборону приведення до стандартних умов оскаржили самі облгази. Касаційний адміністративний суд Верховного Суду визнав окремі з них протиправними. «На превеликий жаль, «крапка», яку в історії коефіцієнтів поставив Верховний Суд, виявилася не на користь споживачів», — йдеться у повідомленні інформаційно-консультаційного центру «ГазПравда».

«Колись НКРЕКП та Міненерго створили цю «проблему», потім довго з нею «боролися». Тепер за все, як завжди, заплатить споживач», — прокоментував у FB нардеп Олексій Кучеренко.

«Велика палата Верховного суду 15 місяців розглядала справу про нарахування температурних коефіцієнтів облгазами Фірташа. Чому так довго? Бо чекали, а чим би виправдати своє рішення. І дочекалися. Десятки мільярдів йдуть тепер «улюбленій дружині» Зе. Але йдуть не просто так, а з допомогою депутатів», — прокоментував у своєму FB експерт з енергетичних питань Олексій Хабатюк.

За його словами, ухваливши закон № 3508д, держава взяла на себе «питання врегулювання заборгованості побутових споживачів у розмірі вартості обсягів приведення обсягів споживання до стандартних умов».

«Перекладаю з суддівською мови на людську. Облгази ні в чому не винні, бо депутати їх «відмазали», прийнявши № 3508д, а всі порушення «заллють» вашими ж податками через державний бюджет», — підсумував експерт.