Популярне

З інтерв’ю Авакова: недопустимі методи роботи РНБО, санкції “на колінах” та інші яскраві заяви

Рада національної безпеки України на хайпі перетворилася на організацію штампування санкцій, а часта зміна кадрів у Кабміні не може скасувати корупцію в Україні та навпаки – її породжує. Водночас уряд у нашій країні не здатний здійснювати виконавчу владу через існування монобільшості, якою керує Офіс президента. Відповідні гучні заяви 4 листопада в ексклюзивному інтерв’ю у програмі “Народ проти” на телеканалі “Україна 24” зробив колишній міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Також він назвав причини свого звільнення з посади.

Про роботу РНБО

Члени Ради національної безпеки не мають можливості детально ознайомитись з матеріалами справи, а рішення ухвалюються “на колінах” за п’ять хвилин. Це неприпустимо, зазначив Аваков і додав, що це також стало однією із причин його звільнення.

Аваков у Влащенко у студії.

“Коли РНБО на хайпі перетворилася на організацію штампування санкцій, це було неприпустимо. Це теж одна з причин була (звільнення Авакова з посади міністра. – Ред.), я не хотів у цьому брати участь. Тому що кожне (засідання. – Ред.) РНБО я приходив (я член РНБО, не маленький і не останній), я приходив і чекав. І мені за п’ять хвилин до цього давали теку. Я її відкривав і уважно читав. Потім питав, на підставі чого внесено в документ ту чи іншу фірму. Пояснювали наявністю оперативної довідки”, – розповів ексміністр.

Його обурював такий підхід, оскільки наявність відповідного документа ще не є причиною запровадження санкцій.

“У мене таких довідок цілий стіл завалений. Вони – половина неправда, а половину треба доопрацьовувати. Це на підставі чого?” – наголосив Аваков.

“Це гігантська проблема. Це спрощення ситуації, це те, що до нас повернеться, на жаль, через роки. Тому що в моєму розумінні санкції проти громадян України вводити не можна. У моєму розумінні Україна має право захищатися санкціями від будь-яких іноземних агентів впливу, громадян, фірм, компаній. Ми хоч завтра можемо ввести санкції проти якогось Microsoft, наприклад, тому що вважаємо, що ми захищаємо національні інтереси, але ввести санкції проти, наприклад, Наталії Влащенко не можна, тому що вона – громадянка України і закон так не припускає. І на першому-другому РНБО у нас була дискусія на цю тему. Але це не було підтримано”, – зазначив ексміністр.

Він наголосив, що в підсумку не існує РНБО як виконавчого органу влади. РНБО призначається указами президента, що є вертикалізацією влади без балансу.

“На підставі чого? Я вам навів приклад. За кілька хвилин до голосування, я міністр внутрішніх справ, член РНБО, з десятирічним стажем, не мав на руках матеріалу. Я відкрито говорив Олексію Данілову (секретар РНБО. – Ред.): ну це вже свинство. Він каже: ну не встигли розмножити”, – обурився Аваков.

“Коли ти штампуєш список із 30 осіб, і в залі 9 із 10 знають, що пана Сіярто внесли до списку не через те, що він був контрабандистом кілька років тому, а тому що він спонсорує опозиційний сайт – це не годиться. Це переходить у неприпустимі межі”, – заявив Аваков.

Про причини відставки

У тому самому інтерв’ю Аваков розповів, що пішов із посади через те, що його незгода з певними речами не всім подобалася. Після звільнення він відчув значне полегшення.

“Я не хочу брати участь у деяких речах, з якими не згоден. Я не проста людина у спілкуванні, якщо йдеться про компетентні та професійні речі. Я вмію говорити ні, а це не всім подобається. Я кажу – так не можна, а це не всім подобається”, – пояснив Аваков, додавши, що він уміє говорити правду.

Також політик зауважив, що уряд – це професійний механізм, і він має здійснювати виконавчу владу.

“А у нас виконавча влада за рахунок того, що є монобільшість, вся зосереджена на Офісі президента”, – сказав колишній міністр.

Про ротації в Кабміні

Аваков категорично не схвалює нову систему регулярної зміни членів Кабміну, яку практикує парламентська монобільшість, оскільки часта зміна кадрів не здатна скасувати корупцію в Україні.

“У міністерстві мають працювати професіонали та фахівці. Вони не повинні бути тримісячними клушами, яких впустили посидіти, а потім знову”, – зауважив Аваков.

Він додав, що міністри, які наперед знають, що приходять на короткий термін на посаду, думають не про глобальні зміни у своєму відомстві, а про особисту вигоду. Саме так і зароджується корупція, на думку Авакова.

Про енергетичну кризу

В Україні склалася кризова ситуація в енергетиці через відсутність професіоналів, вважає Аваков. Незважаючи на те, що за роки своєї каденції президент Зеленський набрався досвіду і значно “виріс” у багатьох питаннях, він не може втримати всю ситуацію.

“Так і виходить: газу немає, вугілля немає, у нас теплий листопад на вулиці, а ми вже просимо аварійну допомогу в Білорусі, Росії – дайте нам електроенергії. А якщо Володимир Володимирович (Путін. – Ред.) скаже: не дам!? А якщо: спочатку дам, потім вимкну! Ми до цього йшли? Та я не знаю такого року, товариші! Це феноменальний, фундаментальний ідіотизм!” – наголосив Аваков.

За його словами, гроші, отримані від МВФпотрібно було спрямувати на підготовку до зими і вирішення енергетичної кризи, чого влада не зробила.

“Прийшли, як сніг на голову, щастя – 3 млрд дол від МВФ – подарунок. Купіть вугілля, газ, ви ж бачите ситуацію! Що завгодно купіть, щоб пройти пік”, – заявив Аваков.

За його словами, який би президент не був, сам він усю цю ситуацію не втримає, це потрібно довіряти професіоналам.

“Тільки де професіонали? Міністра економіки раз на три місяці змінюють. Тому я закликаю виходити із ситуації тільки інституційними речами – тому Конституційний Суд і суди повинні працювати, а не підробляти”, – заявив він.

Про міжнародну політику

Україні потрібно знайти баланс і почати правильно діяти на міжнародній арені, тому що зараз у цьому напрямі відбувається щось незрозуміле, заявив Аваков. Ба більше, західні партнери країни також нічого не розуміють: ні чого ми хочемо, ні куди ми йдемо.

“Це недоробка, щоб її виправити, потрібно зібрати всіх “головастиків” країни, замкнутися в кабінеті і сильно подискутувати”, – вважає Аваков.

“Ми не можемо керуватися тим, що пан Арахамія (Давид Арахамія, голова фракції “Слуга народу” – ред.), глянувши в стелю, каже, що Китай наш найближчий партнер. Я з повагою ставлюся до цієї великої держави, але давайте думати про те, як подібні заяви глави фракції, ключової парламентської, можуть позначитися на міжнародному балансі. Це серйозні речі, до яких потрібно серйозно підходити, а не з хлоп’ячим запалом”, – наголосив ексміністр.

Як повідомлялось раніше: