Популярне

Корупція в Україні – це захоплення держави

Європейський аудитор Юхан Партс вважає, що в Європейському союзі немає країн, масштаби корупції в яких були б такими ж, як в Україні. Про це він сказав в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна». Партс був відповідальний за підготовку звіту Європейської палати аудиторів, в якому йшлося про те, що в Україні, як і раніше, широко поширена велика корупція, а підтримка ЄС і вжиті заходи не принесли очікуваних результатів.

«Я вважаю, що ситуацію в Україні не порівняти з будь-якими країнами ЄС. Кращим показником цього є зв’язок між економічним розвитком – ВВП на душу населення та індексом корупції – якщо ви покладете ці два показники разом – Україна і ВВП на душу населення – можливо, я помиляюся – це близько $5 тисяч на рік (ВВП у 2020 році складав близько $3700. – Ред.), в Польщі – $18 тисяч, в Естонії – $23 тисячі. Але ж всі ми почали в 1992 році з однієї й тієї ж стартової точки. Це – результат впливу корупції», – сказав Партс.

Він пояснив, що у звіті рахункова палата не аналізувала діяльність української влади, оскільки займається виключно перевіркою інституцій ЄС, таких як Європейська комісія, Європейська служба зовнішніх дій.

«Ви можете повідомити своєму президенту, що є стільки об’єктивних індикаторів, що, подивившись на них, я думаю, можна сказати, що ситуація в Україні не порівняти ні з однією з країн-членів ЄС», – зазначив Юхан Партс.

«Але ваш президент прав – так чи інакше, корупція є скрізь, але в українському випадку ця ситуація ендемічна. І ніхто не оспорює, що це не так – це ендемічна, широко поширена ситуація, ситуація із захопленням держави. І з цього питання є консенсус серед дослідників, міжнародних організацій, багатьох урядів, які на двосторонній основі працюють з Україною – їхня думка дуже консенсусна», – додав аудитор і наголосів: «Всім дуже добре відомо, що успішна боротьба з корупцією, встановлення стійкого верховенства права абсолютно необхідні для досягнення хороших результатів у будь-якій іншій області політики». За словами аудитора, саме велика корупція є причиною так званої ситуації захоплення держави.

«Захоплення держави» означає, що хтось, ви називаєте їх олігархами, ми – теж, або група людей використовують своє становище і різні інструменти – засоби масової інформації, політику, управління, державні підприємства – у своїх особистих інтересах. І головне питання, критичне питання нашого звіту – наскільки політика ЄС дійсно зосереджена на цьому головному ядрі причин великої корупції», – додав він.

Партс також вважає, що в Україні існують ризики відкату у сфері реформ, зокрема, тих, які спрямовані на боротьбу в сфері корупції, і ЄС при наданні будь-якої допомоги повинен чітко прописувати умови, виконання яких спрямоване на викорінення цього явища.

«У нашому звіті є рекомендації щодо свого роду всеосяжного способу, як зосередити увагу на цих корінних причинах такого роду корупції, яка є захопленням держави», – зазначив він.