Популярне

Суд дозволив будувати хмарошкряби у селах

Зводити в сільській місцевості 25-поверхові будинки забудовникам забороняли Державні будівельні норми. Але їм вдалося подолати цю перешкоду. Усім учасникам будівельного ринку відомі Державні будівельні норми Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій», які були затверджені 26 квітня 2019 року Наказом №104, і які досить серйозно змінили правила гри на ринку. Як відомо, попередник цього ДБН, який був введений в дію ще в 2018 році, в подальшому був скасований в судовому порядку.

Вказані ДБН норми стали досить серйозною перепоною в забудові міст сателітів (супутників) великих обласних центрів, адже містив положення, які перешкоджають забудові сільських населених пунктів висотними будівлями.

Особливо для передмістя Києва малоповерхова забудова вже давно перестала бути актуальною, бо, враховуючи вартість земельних ділянок, зробити високу маржу на будівництві п’ятиповерхових будівель, складно. А попит на багатоквартирні будинки в передмісті досить високий, адже столичні ціни – не для кожного бюджету.

Оскільки є попит, буде і пропозиція. Забудовники довго шукали шлях для задоволення цього попиту, і ось нарешті це сталося. Громадська організація «Коло українських будівельників» вирішила звернутись до суду (того самого скандального Окружного адміністративного суду міста Києва) з позовом до Міністерства розвитку громад та територій України про скасування окремих положень вказаного ДБН саме в частині висотності забудови населених пунктів.

Зокрема ГО вважає прийнятими з порушеннями пункти, що обмежують висотність забудови залежно від чисельності мешканців населеного пункту, а також, пункт, відповідно до якого, розміщення багатоквартирних (секційних) будинків у кварталах садибної забудови не допускається.

3 березня 2021 року у справі №640/17011/20 суд першої інстанції виніс рішення про задоволення позовної заяви цієї ГО у повному обсязі.

Основною підставою для задоволення суддею Н.М. Клименчук позовних вимог стало вже знайоме всім по минулій судовій справі (з попередником цього ДБН) порушення Порядку розроблення, погодження, затвердження, внесення змін до будівельних норм та визнання їх такими, що втратили чинність, а також, Наказ про затвердження ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій» підписала не уповноважена на те особа.

Мінрегіон оскаржив це рішення в апеляційному порядку, але його правова позиція в суді не встояла. Шостий апеляційний адміністративний суд відхилив скаргу Міністерства розвитку громад і територій на рішення Окружного адміністративного суду Києва про визнання протиправним скасування наказу міністерства про закріплення в державних будівельних нормах (ДБН) заборони на будівництво багатоповерхових будинків у селах із населенням понад 1 тис. осіб. і кварталах садибної забудови – пункт ДБН, який забороняв будівництво висоток у селищах-сателітах Києва, було скасовано.

«1 вересня Апеляційний адмінсуд залишив у силі рішення суду першої інстанції. З 2 вересня рішення набрало законної сили, відповідна норма ДБН уже не діє», – повідомив юрист, член правління Асоціації адвокатів України Юрій Хапко у Facebook. За його словами, таке рішення відкриває для забудовників нові можливості в передмісті.

«Ні для кого не секрет, що Київ та регіон – одвічні конкуренти за покупців нерухомості. Останнім часом передмістя почало випереджати столицю за обсягом будівництва нових площ через низку факторів. З прийняттям такого рішення ця тенденція на ринку може продовжитись», – зазначив експерт.

Згідно зі скасованим судом пунктом ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», максимальна допустима висота житлової забудови в селах із населенням понад 1 тис. осіб становить 12 м (чотири поверхи). Розміщення багатоквартирних (секційних) будинків у кварталах садибної забудови не допускається.