Популярне

Чи провинну голову січе меч?

П’ятнадцять років тому киянка Дар’я Ткаченко, перемігши в матчі за світову корону королеви міжнародних шашок росіянку Тамару Тансиккужину, стала чемпіонкою світу! Це був четвертий подібний тріумф юної українки.

На жаль, це нічого не змінило в житті чотириразової чемпіонки планети, заслуженого майстра спорту України, кавалерки Ордену Княгині Ольги. Всі корони і золоті медалі, а їх було дуже багато, Дар’я зберігала в скромній кімнаті студентського гуртожитку. В тому числі й свій червоний диплом університету імені Тараса Шевченка, де працювала гросмейстериця.

Роки йшли, Дар’я вийшла заміж, народилися діти, а жити немає де – чоловік біженець. Обіцяної квартири так і не було. Можна зрозуміти, що коїлося на душі в титулованої спортсменки, яка так прославила Україну.

А тут сталися відомі події: окупація її рідного міста Сніжне на Донеччині, де залишилися батьки. Потім було розлучення з чоловіком. Все закінчилося тим, що Ткаченко покинула Україну і почала грати під прапором РФ, громадянкою якої стала восени 2016 року.

Дар’я Ткаченко і автор публікації Дмитро Нагорний

Пройшло п’ять років. Дар’я, зберігши свій український паспорт, повернулася на свою Батьківщину, написавши заяву, що більше не представляє РФ. А вже минулого місяця на чемпіонаті України в Дніпрі Дар’я Ткаченко, представляючи Київ, стала чемпіонкою України з міжнародних шашок. Днями у Польщі відбувся міжнародний турнір, де Ткаченко грала під прапором України. Жодних проблем і перепон не було.

Відразу після цього відбулися чемпіонати світу зі «швидких» та «блискавичних» шашок. Несподівано у цьому змаганні наша українська федерація шашок заборонила Дар’ї грати під синьо-жовтим прапором, аргументуючи це тим, що Ткаченко має російське громадянство. І хоча Дар’я заявила, що зараз має тільки український паспорт і в нашій країні діє єдине українське громадянство, вона дозволу від нашої федерації так і не отримала. Після цього Ткаченко на чемпіонаті вимушена була грати під нейтральним прапором ФМЖД міжнародної федерації шашок.

У змаганні зі швидким контролем часу на партію Дар’я Ткаченко завоювала срібну нагороду. І якби вона виступала під нашим прапором Україна в командному заліку стала б чемпіоном світу! А так ми були другими…

Увесь цей час до від’їзду Ткаченко поруч зі своєю вихованицею був її тренер Петро Кравець, з яким вони все вигравали і який, будучи патріотом України дуже переживав від’їзд Дар’ї до РФ.

Фахівець звернувся щойно до міністра спорту Вадима Гутцайта з проханням розібратися у цій ситуації, що склалася у Федерації шашок України і зазначив — Ткаченко повинна грати за Україну. Позитивне розв’язання цієї проблеми сприятиме збереженню та примноженню авторитету українських шашок на світовому рівні.

Дмитро НАГОРНИЙ