Популярне

Головні відповіді: Закрите небо — як це працює

Чому це так важливо для України і чого так бояться у НАТО та США

Україна вже 12-й день героїчно веде боротьбу у війні проти російських окупантів, які в ніч на 24 лютого розпочали вторгнення на територію незалежної держави. Попри значні успіхи Збройних сил України та сил територіальної оборони, путінський режим вдається до варварства та здійснює бомбардування житлових районів та цивільної інфраструктури.

У зв’язку з цим Україна уже неодноразово зверталася до НАТО та західних партнерів із вимогою закрити небо над Україною та вберегти життя мирних людей від авіації російських загарбників.

Закрите небо: що це таке

Закриття неба (також Безпольотна зона або No-fly zone) означає фактичну демілітаризацію повітряного простору.

Безпольотну зону як у мирний, так і воєнний час можуть вводити над офіційними резиденціями, чи критично важливими об’єктами, такими як урядові споруди, атомні станції.

Також існує варіант закриття неба над усією країною, що залишає супротивника без можливості завдавати ракетні та авіаудари, а також проводити повітряну розвідку. Саме про повне закриття неба Україна просить західних партнерів.

Як забезпечується закрите небо

НАТО, адже саме до цього альянсу звертається офіційний Київ, або окрема країна чи країни, завдяки своїм системам протиповітряної оборони або власній авіації, беруть під повний контроль повітряний простір України та зобов’язуються збивати усі вертольоти та літаки ворога. Це значить, що авіація НАТО вступатиме у відкритий бій із авіацією країни-агресора.

Також для ефективності закритого неба повинно бути введене постійне супутникове спостереження за територією України.

Чому це так важливо для України

Наземний бліцкриг, про який мріяли у Москвідавно провалився. ЗСУ та сили тероборони показали, що переважають ворога та здатні дати відсіч. Натомість використання Росією авіації створює проблеми на лише для армії, але й для цивільних.

Як зазначив голова РНБО Олексій Данілов, усвідомлюючи колосальні військові втрати, агресор перейшов до тактики терору. Бомбардування житлових будинків, шкіл, дитсадків та вбивство мирних українців потрібні для того, аби спровокувати паніку серед населення та створити видимість того, що армія не здатна захистити власні міста.

Якщо ж залишити окупантів без авіації та ракет, ситуація може різко змінитися для Росії із поганої на значно гіршу.

Чому НАТО відмовляється закрити небо над Україною

Генсек Альянсу Єнс Столтенберг раніше заявив, що ситуація в Україні буде погіршуватися, але НАТО не готове закрити небо. Він пояснив, що втручання Альянсу нібито спровокує інтенсифікацію війни між Україною та Росією, а не сприятиме її зупинці.

“Це буде ще небезпечніше, спустошливіше, і спричинить ще більші людські страждання. Тож, ми чітко дали зрозуміти, що ми не збираємося заходити в Україну, ні суходолом, ні через український повітряний простір“, – наголосив він.

Аналогічної позиції дотримуються держсекретар США Ентоні Блінкен та прем’єр Британії Борис Джонсон.

“Президент (США) весь цей час дуже чітко говорив про одне: ми не збираємося втягувати Сполучені Штати у прямий конфлікт із Росією, щоб американські літаки не літали проти російських літаків в Україні”, – сказав Блінкен.

Він наголосив, що Байден несе відповідальність за те, аби не втягувати США “у прямий конфлікт, пряму війну з Росією, ядерною державою, та не ризикувати війною, яка вийде за межі України та пошириться на Європу“.

Ми намагаємося закінчити цю війну в Україні, а не розпочинати більш масштабну“, – резюмував держсекретар США.

Зі свого боку Джонсон заявив, що втручання Британії у війну з Росією призведе до наслідків, які буде “важко контролювати”.

Цікаво, що звичайні американці підтримують введення закритого неба над Україною. Як пише Reuters, опитування засвідчило, що 74% американців підтримали б таке рішення від своєї країни та НАТО.

Закриття неба також офіційно підтримав Сейм Литовської республіки.

Відкриту петицію з проханням закрити небо над Україною лише за кілька днів підписали понад мільйон людей.

Чи є альтернатива закритому небу

Якщо НАТО чи інші західні партнери все ж відмовляться закрити небо, Україна просить надати їй сучасні системи протиповітряної оборони. Ще до війни обговорювалося створення в Україні аналогу ізраїльського “Залізного купола“, але далі розмов справа не пішла.

Також Україна зможе ефективно оборонятися у повітрі, якщо Захід надасть Повітряним силам ЗСУ власні винищувачі. 6 березня у США заявили, що підтримують саме цю ідею.

Де та коли вводилася безпольотна зона

У 90-х роках США вводили дві безпольотні зони над Іраком. Так з-під удару виводили представників деяких етнічних та релігійних груп.

1992 року резолюцією ООН було введено закрите небо у повітряному просторі Боснії.

Так само безпольотна зона вводилася у Лівії у 2011 та 2018 роках.

Ефективність закритого неба в Іраку та Боснії згодом критикувалася, оскільки через певні бюрократичні військові процедури не завжди вдавалося ефективно захищати мирне населення.

Закрите небо: як це працює, чому так важливо для України і чого так бояться у НАТО та США. Головні відповіді